Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/server211105/ftp/annais.pl/wp-includes/post-template.php on line 293

↑ Powrót do E-booki

Eseje

Esej Samobójstwa literackie. Bohater literacki jako outsider i samobójca to monografia na temat samobójstw w  literaturze, to wędrówka przez światy wewnętrzne bohaterów literackich,  przez sztukę słowa i obrazu. Autorka analizuje klasyczne dzieła  literatury: Doktor Jekyll i Pan Hyde R. L. Stevensona, Martin Eden J.  Londona, Szklany klosz S. Plath, Pachnidło P. Suskinda, Brat snu R.  Schneidera i Pozytronowy człowiek I. Asimova, R. Silverberga. Przywołuje  również wiele innych utworów literackich, m.in. wiersze S. Plath, E.  Dickinson, T. Różewicza, H. Kinga, W. Ralegha, T.S. Eliota, A.  Wildgansa, R. M. Rilke’go, Ch. Baudelaire’a, a także rozważania z  zakresu filozofii, psychologii i suicydologii.  Esej zilustrowany został  dziełami sztuki takich twórców, jak A. Dürer, Z. Beksiński, E. Munch, C.  Cabral, J. De Ghyen, Sz. Kobyliński, W. Wascniecow.

Fragment wstępu: „Są  jeszcze wszakże trzy wyznaczniki człowieczeństwa, które nie zostały  dotychczas wymienione, a są przecież nie mniej istotne, a są nimi:  zdolność istoty ludzkiej do zła, do melancholii oraz do autodestrukcji.  Melancholia to kolejny wyznacznik ludzkiej kondycji, dziś pogardzany i  skrzętnie skrywany, lecz wcale przez to nie spotykany rzadziej. Uczucie  to, równie niedefiniowalne, jak odczuwający je podmiot, stanowi głownie  cechę introwertyków, ponieważ, aby ją odczuć, trzeba umieć wsłuchać się w  siebie, zatopić we własnym wewnętrznym świecie. Człowiek jako byt  melancholijny oddaje się uczuciu niczym nieuzasadnionego poczucia  straty, drzemie w nim egzystencjalne rozdarcie własnej  nieprzystawalności do świata, a jego wrażliwość zasadza się na  podobieństwie do delikatności listków mimozy. Melancholia to czarna żółć  zalewająca duszę, to „nic, które boli” (Fernando Pess’a), to „histeria  ducha” (S. Kierkegaard), a ten, „kto urodził się melancholikiem, sączy  smutek z każdego wydarzenia” (S. Freud).

Samobójstwo to szczególny rodzaj śmierci; potępiany, wzbudzający  kontrowersje, napiętnowany zarzutem tchórzostwa i głupoty, wyklęty przez  Kościół katolicki i tzw. rozsądnych ludzi, ale jeśli wziąć pod uwagę  fakt, że „nawet pasja niszczenia jest pasją twórczą? (Michaił Bakunin),  że „samobójcy byli arystokratami śmierci? (Daniel Stern) oraz że  „intelektualiści mają obowiązek popełnić samobójstwo jako klasa”  (Ernesto Che Guevara), to urasta ono do rangi śmierci elitarnej,  wyjątkowej, wzniosłej, śmierci z tzw. klasą. Samobójstwo tak naprawdę  jest skrajnym aktem odwagi, gestem zaprzeczenia egzystencji, niegodzenia  się na nią w takiej formie, w jakiej została nam podarowana, to brak  akceptacji wszechobecnej niedoskonałości świata, ludzi i samego siebie.  Rację ma Soren Kierkegaard, kiedy perswaduje nam: „Posłuchaj krzyku  noworodka w chwili narodzin, przyjrzyj się zmaganiom ze śmiercią w  ostatniej godzinie – a potem zdecyduj: czy można oczekiwać, że może być  przyjemnością coś, co się w taki sposób zaczyna i kończy.” Dlatego nie  dziwmy się tak demonstracyjnie deklarowanej rozpaczy tylko dlatego, że  wydaje nam się obca i nienaturalna, sprzeczna z instynktem przetrwania  za wszelką cenę, spróbujmy zrozumieć, że każdy ma własną, indywidualną  granicę cierpienia , które może znieść bez ryzyka stania się duchowym  kaleką, kukłą z ciała pozbawionego wnętrza, które umarło już dawno z  przedawkowania bólu.

Wyobraźmy sobie, że wszyscy samobójcy (w tym również bohaterowie  literaccy) zostali wezwani przez Boga na Sąd Ostateczny, a wiadomo  przecież, że samobójstwo jest w dogmatyce religii katolickiej grzechem  karanym niezwykle surowo. Ja zaś otrzymałam zaszczytną funkcję  reprezentowania ich jako zaufany i rozumiejący ich trudne sytuacje  adwokat. Patrząc z takiego punktu widzenia postaram się wyczerpująco  wyjaśnić motywacje, jakimi się kierowali moi „klienci”, jako że w  większości nie są mi one obce.”

Kup pełną wersję eseju Samobójstwa literackie

Pobierz darmowy fragment

Plugin from the creators ofBrindes :: More at PlulzWordpress Plugins
  • Facebook
  • GoldenLine
  • LinkedIn
  • Nasza Klasa
  • Grono
  • Blip
  • Twitter
  • YouTube