«

»

sie 30 2015

Niewinność pierwszych grzechów. Inicjacja małej dziewczynki w opowiadaniach Ingi Iwasiów i Krystyny Kofty

303082-200x300

Moją piątą publikacją naukową jest szkic Niewinność pierwszych grzechów. Inicjacja małej dziewczynki w opowiadaniach Ingi Iwasiów i Krystyny Kofty opublikowany w 2015 roku w monografii pokonferencyjnej zatytułowanej Seksualność w najnowszej literaturze polskiej pod redakcją T. Dalasińskiego, A. Szwagrzyk, P. Tańskiego.

Książka stanowi pokłosie konferencji, która odbyła się w Toruniu pod egidą Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i czasopisma „Inter-. Literatura-Krytyka-Kultura”.

W formie elektronicznej dostępna do czytania bezpłatnie na platformie ISSUU.com – publikacje czasopisma „Inter”.


Abstrakt: Jak smakuje zakazany owoc, kiedy jest się jeszcze dzieckiem? I jaki ma kolor? A zapach? Czy grzechy popełniają tylko niegrzeczne dziewczynki? Czy można przekroczyć tabu i pozostać nadal niewinnym? Jakie niebezpieczeństwa czają się w dziecięcych zabawach? I czy w sielskiej krainie dzieciństwa – pełnej synestezyjnych obrazów, dźwięków, smaków, dotyków i zapachów – możliwa jest inicjacja seksualna małej dziewczynki? Na te oraz inne pytania będę się starała odpowiedzieć w szkicu, którego celem jest analiza literaturoznawcza dwóch krótkich form prozatorskich, czyli opowiadań: Ingi Iwasiów Smaki i dotyki oraz Krystyny Kofty Diabeł stróż grzesznej dziewczynki. Oba teksty starają się przywołać dziecięce wspomnienia, które zabarwiają życie seksualne dorosłych już bohaterek, oraz zwerbalizować zmysłowość tych pierwszych, nieśmiałych doznań; doścignąć ich świeżość i transgresyjną dziewiczość balansującą na granicy dzieciństwa i dorosłości.

Słowa kluczowe: inicjacja seksualna, tabu, grzech, arkadia, transgresja, feminizm, Krystyna Kofta, Inga Iwasiów, erotyka, opowiadanie

TG Facebook Comments

You are not authorized to see this part
Please, insert a valid App IDotherwise your plugin won't work.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Plugin from the creators ofBrindes :: More at PlulzWordpress Plugins
  • Facebook
  • GoldenLine
  • LinkedIn
  • Nasza Klasa
  • Grono
  • Blip
  • Twitter
  • YouTube