Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/server211105/ftp/annais.pl/wp-includes/post-template.php on line 293

«

»

Sie 26 2015

Estetyczna transgresja. Akt w świetle teorii feministycznych

 

Podmiotowosc w edukacji

Dziś jeszcze wspomnienie nr 3. Ten krótki szkic trafił do powyższej książki trochę przez zbieg okoliczności, dlatego odcina się nieco na tle innych. Ale tak czy inaczej stał się on trzecią publikacją naukową na moim koncie.

Szkic Estetyczna transgresja. Akt w świetle teorii feministycznych ukazał się w roku 2013 w monografii: Podmiotowość w edukacji wobec odmienności kulturowych oraz społecznych zróżnicowań.

Jest to monografia z cyklu: Edukacja XXI wieku – tom 2, pod redakcją N. Majchrzak, N. Starik oraz A. Zduniaka pod egidą mojego obecnego pracodawcy, czyli Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Gliwicach.

Książkę można zakupić w formacie PDF na platformie: E-Publikacje Nauki Polskiej.

Mój krótki esej stanowi do pewnego stopnia kontynuację rozważań o fotografii w kontekście jednak szeroko pojętej sztuki feministycznej i przy inspiracji słynną  książką Lyndy Nead zatytułowaną Akt kobiecy. Sztuka, obscena i seksualność. Staram się tu skonfrontować tradycyjną estetykę aktu – wywodzącą się z kultury patriarchalnej – z rozumieniem aktu  prezentowanym w sztuce tworzonej przez kobiety, które to rozumienie stanowi feministyczną rewizję uświęconych tradycją pojęć, tematów i motywów. Ponadto staram się też zanalizować zagadnienie seksualności i/lub aseksualności aktu, jak zwykle wplatając w naukowe rozważania także swoje subiektywne odczucia wobec aktu z cyklu Nude Cube autorstwa czeskiego artysty Geroge’a Ksandra.

TG Facebook Comments

You are not authorized to see this part
Please, insert a valid App IDotherwise your plugin won't work.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Plugin from the creators ofBrindes :: More at PlulzWordpress Plugins
  • Facebook
  • GoldenLine
  • LinkedIn
  • Nasza Klasa
  • Grono
  • Blip
  • Twitter
  • YouTube