Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/server211105/ftp/annais.pl/wp-includes/post-template.php on line 293

«

»

Maj 07 2013

Refleksje po Kobiecym Spotkaniu Literackim

Kobiece Spotkanie Literackie w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece w Będzinie pod patronatem wydawnictwa E-bookowo.pl, Będzińskiego Centrum Biznesu, Nauki i Kultury oraz Projektu Pozytywka odbyło się w miłej, kameralnej aurze w piątkowe popołudnie 26 kwietnia 2013 r. Zaproszone autorki, czyli ja (Annais), Ena Kielska, Patrycja Żurek, Weronika Górska i V.G. Soque oraz organizatorka i prowadząca spotkanie Katarzyna Krzan dyskutowały o tym, czy istnieje literatura kobieca i co się za nią kryje, czy istnieje getto literatury kobiecej i jakie korzyści odnosi rynek księgarski ze stworzenia takiej właśnie kategorii.

Była mowa również o tym, co kobiety piszące literaturę lubią czytać i jakie są ich ulubione autorki i autorzy. Podnoszono też fakt, że wokół literatury kobiecej narosło wiele niesprawiedliwych mitów i stereotypów i że dla równowagi powinno się używać także pojęcia „literatura męska”, tymczasem nie praktykuje się takiej opozycji.

Zarówno zaproszone autorki, jak i zgromadzeni widzowie, którzy aktywnie i ochoczo włączali się do dyskusji (m.in. poeta Arek Skowron i Tomasz Kostro), nie zdołali ostatecznie ustalić, czy kobiety piszą lepiej czy gorzej od mężczyzn oraz nie rozstrzygnęli kluczowej kwestii, czy literatura jest/nie jest (bądź czy powinna być) zabarwiona płciowo. A po spotkaniu, na którym można było zakupić książki zaproszonych autorek, odbyło się małe afterparty w jednej z będzińskich knajpek. 🙂

******

Osobiście uważam, że literatura kompletnie pozbawiona znamion płciowej tożsamości autora jest utopią, bo płeć to swoista sygnatura autorstwa, zarówno kulturowa, jak i ściśle personalna, indywidualna dla każdej osobowości twórczej. W pisarstwie – tak jak w każdej wielkiej sztuce – powinno się przekraczać bariery, a więc również transcedować płeć, ale najpierw trzeba zrozumieć swoją własną tożsamość (i seksualność), która – tak czy owak – pozostanie jednoznacznie określona.

W życiu codziennym nie jesteśmy w stanie uwolnić się od własnej płci, dlaczego zatem w pisarstwie miałoby to być możliwe? I czy w ogóle jest to konieczne? Po co naśladować mężczyzn i przyjmować ich system literackich wartości wyrosły na gruncie męskocentrycznej kultury? Literatura pisana przez kobiety to brakujące ogniwo w krajobrazie kultury, bowiem w świecie stworzonym przez Boga zabrakło perspektywy Bogini. Pisarki wnoszą nowe, świeże treści do literatury, odmienne postrzeganie świata, tematykę specyficznie kobiecych doświadczeń (takich jak ciąża, poród, macierzyństwo), jak również kobiece doświadczanie miłości i erotyki. Fascynujące są także feministyczne koncepcje procesu twórczego kobiet-pisarek, takie jak: arachnologia, ecriture feminine, metafora drożdży oraz teorie demaskujące mizoginię lub kulturową podrzędność kobiet, np. teoria spojrzenia (potrójnego voyeura), opozycja krwi i mleka, opozycje Modleski czy figura kobiety fallicznej.

Pisarze-mężczyźni stworzyli dotychczas niezliczoną ilość dzieł (literackich, filozoficznych i innych) o wielkiej randze dla kultury i ogromnym znaczeniu dla poznania obu płci. Ale wciąż pozostają karty nieodkryte, obszary, do których nigdy nie będą mieli dostępu – po prostu dlatego, że nie są kobietami i zawsze będą funkcjonować na innych – niż my – zasadach. I tu otwiera się pole do popisu dla autorek. Ponieważ szacunek i docenianie zasług męskich nie powinno nieść za sobą deprecjonowania „drugiej płci”. Nie należy też  zapominać o słowach Virginii Woolf, która słusznie zauważyła, że kobieta, która chce uprawiać literaturę, musi mieć pieniądze i własny pokój. Stwierdzenie to po dziś dzień pozostaje aktualne i akcentuje kulturową pozycję kobiet w społeczeństwie.

Podobno naprawdę dobra literatura jest uniwersalna. Ale żeby rzeczywiście się taką stała, literatura powinna dążyć do bycia androgyniczną. Bez głosu kobiet pozostanie bowiem kaleka i jednostronna.

*********

 

———————————

TG Facebook Comments

You are not authorized to see this part
Please, insert a valid App IDotherwise your plugin won't work.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Plugin from the creators ofBrindes :: More at PlulzWordpress Plugins
  • Facebook
  • GoldenLine
  • LinkedIn
  • Nasza Klasa
  • Grono
  • Blip
  • Twitter
  • YouTube